Nie wiem co zrobić. Czy napisać, że jest fajny i zaspakaja oczekiwania, bo w końcu się pojawił, czy wręcz na odwrót. Zgnoić go za to, że nie było go tyle lat, a teraz jak się już znalazł w ofercie Fiata, to jest taki jakiś… no nie wiem. Hmmm, chyba po zobaczeniu pierwszych fotek można poczuć się jak facet, którego kobieta urodziła dziecko o innym kolorze skóry niż powinna. Może to za mocno powiedziane, ale coś w tym jest.

fiat 124 3

Wygląda dobrze, ma zachowane proporcje i wpisuje się w ten rodzaj samochodów, które kręcą mnie tak mocno, jak mocno lepi się do jeansów dobrze przeżuta guma balonowa. Uwielbiam roadstery. Mało miejsca, długa maska, brak zbędnych bajerów, których nie umiałbym obsłużyć i tyle.

Z drugiej jednak strony doskonale rozumiem tych, co w kończącym się tygodniu przeżyli lekki wkurw i rozczarowanie związane z premierą Fiata 124 Spider. Zwłaszcza jeśli ktoś stawiał przed tym modelem równie wysokie oczekiwania co kibice piłkarscy przed poprzednim Euro. I tym poprzednim też. I przed każdą imprezą piłkarską przed którą wyjście z grupy mięliśmy teoretycznie zagwarantowane, a w rezultacie zdobywaliśmy najmniej punktów.

fiat 124 5

Tajemnicą nie jest, że Fiat 124 Spider był tworzony we współpracy z Mazdą i miał opierać się na MX-5, ale kuźwa no. Są jakieś granice. Stylistyka jest fajna, ale chciałbym więcej. Coś takiego trochę klasycznego, a nie przednie lampy zaadoptowane z części używanych do świątecznej dekoracji w hipermarkecie Jula. Nie zrozumcie mnie źle, ten samochód jest wporzo, ale na miarę Volkswagena czy jakiejś innej Skody. Jakby Skoda zrobiła coś takiego, to nie odważyłbym się złego słowa napisać.

Dlatego wpadłem na taki pomysł. Jeśli ktoś ma jakieś wąty do 124 Spider, to niech teraz zamknie oczy. Pomyśli, że to cudo ma z przodu znaczek Skody. I co? Weekend nie zapowiada się lepiej?

PeeS. Pod machę idzie 1.4 MultiAir. Jest jednak jedno „ale”. Bo auto to idzie na handel również w USA i co ciekawe tam z tego silnika zrobili 160 KM. A we wszechmocnej Europie będzie tylko 140. Ktoś wie skąd taka decyzja? Czy to idzie o jakieś normy emisji czegoś? Bo nie ogarniam tematu, a tylko to przychodzi mi do głowy.

Mazda pokazała takiego klocka

new-mazda-cx-9-2016-2-84e1619380,0,920,0,0

To nowy CX-9, czyli największy SUV z ich oferty. No i jakby tu ładnie zacząć. Zauważyłem jedną rzecz jeśli chodzi o projektowanie samochodów pod względem stylistyki. Ciężko zrobić coś ładnego i dużego, jeśli wyszło się od czegoś małego. Raz już o tym wspominałem w kontekście Renault Talisman. Napisałem, że Renault robi zajebiście wyglądające małe autka. Zaczęło się od wspaniałego Clio, potem przeszło na kozackie Twingo, a coś większego jak Talisman jest już średnie. W przypadku Mazdy ta teoria również się sprawdza. Mniejsze modele do 6 można brać za sam wygląd, nad CX-5 trzeba się zastanowić, a żeby powiedzieć coś miłego o wyglądzie CX-9 trzeba wcześniej wypić coś mocniejszego. Wyszła im po prostu bambaryła, ale ma swój plus.

Mieści się w niej 7 osób.

new-mazda-cx-9-2016-18-c22bff04e,0,920,0,0

Jest coś jeszcze. Bawaria pokazała zdjęcia czegoś takiego

bmw-compact-sedan-concep-8ca7ebb,0,920,0,0

I sugeruje, że jest to koncept. No cóż, widziałem bardziej odważne koncepty, które albo miały kwadratowe koła, albo przynajmniej nie miały klamek. Natomiast ten samochód wygląda tak, że jakby go postawić na ulicy lekko przybrudzonego kurzem i ptasimi odchodami, to raczej nikt by się nie obejrzał. Chyba, że zastawilibyśmy takim czymś komuś wyjazd.

Nazywa to cacko się nie inaczej jak BMW Compact Sedan Concept. Nazwa idealnie pasuje do samochodu. Czyli w skrócie jest to nic innego jak: i tutaj mamy dwie możliwości. Bo albo jest to
a) zrobienie sedana z wersji hatchback dla serii 1
b) przerobienie dwudrzwiowego coupe serii 2 na sedana poprzez dołożenie jednej pary drzwi
Ponieważ seria 1 i seria 2 to to samo, więc czego byście nie zaznaczyli w moim mini quizie to i tak będzie dobrze. Dlatego nie ma sensu ściągać od kolegi. Już prędzej od koleżanki jeśli ładna.

bmw-compact-sedan-concep-ad928f1,0,920,0,0

Natomiast jeśli chodzi o sam samochód, to podoba mi się. Jest spoko, taki jak BMW być powinno. Jednak mam wrażenie, że – jeśli to coś się kiedyś pojawi w sprzedaży – to będzie wepchnięte na siłę. BMW rozpisało sobie wszystkie modele, które ma w ofercie i teraz bawi się genetyką robiąc krzyżówki.

Czekam na mix Z4 z X6 z silnikiem Diesla.